Futbal

32 národov medzi sebou súťaží o 'falošnú' trofej svetového pohára FIFA v tomto roku

Naše čakanie konečne skončilo! Majstrovstvá sveta vo futbale 2018 sa včera začali poriadnou ranou a tohtoročný hostiteľ Rusko sa ujal vedenia 5: 0 proti Saudskej Arábii. Aj keď je to príliš skoro, ale dá sa s istotou povedať, že včerajšia hra bola nepochybne zaujímavým zápasom. Myslím tým, že ak Kanada a Bermudy niekedy hrajú proti sebe na kriketovom svetovom pohári, bude to pre mňa vzrušenie a vzrušenie, keď im budem fandiť. Pre tých, ktorí dostali vtip, potľapkajte si chrbát a tí, ktorí to neurobili, poďme ďalej.

najkratší kulturista, ktorý vyhral pána olympia

Víťaz tohto roku

Až 32 krajín bude tento rok medzi sebou bojovať o vytúžený svetový pohár. Je to koniec koncov jedna z najväčších športových udalostí na svete a trofej je oveľa cennejšia a nákladnejšia ako väčšina našich ročných platov dohromady. Vedeli ste však, že tieto tímy dávajú svoje životy na ihrisko, aby získali falošnú trofej?

Pre informáciu, skutočná trofej svetového pohára je vyrobená z 18-karátového zlata, váži okolo 6 kg a je vysoká 14,5 palca. Základňa obsahuje dve vrstvy polodrahokamového malachitu a na spodnej strane je vyrytý rok a meno každého víťaza od roku 1974. Ide však o to, že trofej, o ktorú súťaží polovica sveta, nie je skutočná, je to vlastne replika pôvodnej trofeje. Zaujíma vás, kto si nechá to pravé? Nie je to nikto iný ako FIFA alias Medzinárodná federácia federálneho futbalu.

A je za tým oprávnený dôvod.

Takže v roku 1946 bola OG trofej zadaná francúzskemu sochárovi Abelovi Lafleurovi a bola pomenovaná ako Jules Rimet Cup na počesť zakladateľa svetového pohára FIFA. Trofej bola vyobrazením bohyne víťazstva, ktorá držala nad hlavou osemuholníkovú nádobu vyrobenú zo zlata so základňou z polodrahokamov, ako popis pôvodnej znel na oficiálnej webovej stránke FIFA.

Nie veľa ľudí vie, že trofej má svoju bohatú históriu, ktorá je oveľa zaujímavejšia ako naše opité rozprávky. Počas druhej svetovej vojny bol Jules Rimet Cup ukrytý v krabici pod posteľou, ktorá bola neskôr v roku 1966 ukradnutá a nakoniec ju získal pes menom Pickles.

Potom sa rozhodlo FIFA, že každý národ, ktorý trikrát vyhral majstrovstvá sveta, sa stane stálymi vlastníkmi trofeje. Brazília ho vyhrala v roku 1970, ale v roku 1983 ho ukradli a nikdy ho nenašli. V 70. rokoch teda FIFA zadala novú trofej pre 10. svetový pohár a z 53 prihlásených návrhov bol vybraný návrh talianskeho umelca Silvia Gazzanigu. Ten, ktorý teraz vidíme, je vlastne jeho tvorivé majstrovské dielo.

Takže potom, čo prvé prešlo toľkými dobrodružstvami a druhé bolo ukradnuté, nové nariadenia uvádzali, že pôvodná trofej zostáva FIFA a víťazi sú namiesto toho odmenení pozlátenou replikou.